Personuppgifter behandlas också i samband med marknadsföring och produkt- och kundanalys. Syftet med den här behandlingen är dels marknadsföring, dels process-, affärs- och systemutveckling, inklusive testning. Vi gör detta för att förbättra vårt produktutbud och optimera våra erbjudanden. Detta kan även innefatta profilering (se nedan).
Vi har ett berättigat intresse att använda profilering i samband med exempelvis kundanalyser i marknadsföringssyfte eller transaktionsbevakning i syfte att upptäcka bedrägerier.
Vi vill ge dig som kund relevant information och marknadsföring på sociala medier och webbplatser, kunna svara på dina frågor och kommentarer samt ge dig teknisk support. Vi analyserar också aktiviteter på sociala medier inom vårt område och övervakar hur våra egna sociala medier används för att undersöka hur effektiv vår marknadsföring är, och vi analyserar allmänna demografiska trender. Slutsatserna från dessa analyser används när vi tar fram Nordeas marknadsförings- och kommunikationsstrategier.
När du använder någon av våra sociala medier kan vi komma att registrera och behålla uppgifter om dig, till exempel om hur du använder våra sajter och hur ofta du besöker dem. De enskilda sociala medierna kan också ha tillåtelse att dela vissa uppgifter med oss, i enlighet med dina egna sekretessinställningar.
Vi har ett berättigat intresse att anonymisera ekonomiska och demografiska uppgifter för att ta fram statistik i syfte att testa och utveckla nya produkter och tjänster. Anonymiserad och sammanställd statistik kan inte kopplas till en fysisk person. Statistiken kan delas med statliga och privata företag, till exempel i fråga om ekonomiska analyser eller analyser av betalningstrender eller betalningsvolymer i vissa regioner eller branscher.
Vi kan också komma att lämna ut anonymiserade och sammanställda uppgifter för samhälls- och ekonomiforskning eller för statistiska ändamål, om vi anser att det är av allmänt intresse. Du kan invända mot att dina uppgifter används i extern statistik samt hantera dina samtycken och invändningar i Nordeas digitala kanaler eller genom att kontakta kundservice.