Aktieobligation Nr 42 Sverige

Passar dig som vill ta del av utvecklingen på den svenska aktiemarknaden

Avkastning och placeringsinriktning

Avkastningen styrs av utvecklingen för en likaviktad aktiekorg bestående av tolv börsnoterade svenska bolag. Bolagen är AstraZeneca, Boliden, Electrolux, Holmen, Investor, SCA, Scania, Securitas, Handelsbanken, Skanska, Tele2 och TeliaSonera.

Vid beräkning av aktiernas kursutveckling på slutdagen kommer utvecklingen för de fyra aktier som utvecklats bäst att ersättas med en fast utveckling på 40 procent för respektive aktie. Vilken avkastning du kan få styrs dels av hur aktiekorgen utvecklas under löptiden, dels av en så kallad deltagandegrad.

Deltagandegraden är olika för obligationens två alternativ Trygg och Chans110 och anger hur stor del av aktiekorgens utveckling du får ta del av. Om aktiekorgens genomsnittliga utveckling varit negativ jämfört med värdet på startdagen utbetalas nominellt belopp på återbetalningsdagen.

I både Trygg och Chans110 får du som lägst tillbaka det nominella beloppet på återbetalningsdagen, förutom courtage (handelsavgift) och överkurs. Återbetalningen förutsätter att utgivaren, dvs Nordea Bank Finland Abp, har tillräcklig betalningsförmåga på återbetalningsdagen.

Läs mer om hur avkastningen beräknas, placeringsinriktning och framtidsutsikter i broschyren (pdf) här bredvid.

Korta fakta
Teckningsperiod 3 oktober - 31 oktober 2011
Startdag/Likviddag 7 november 2011
Löptid 4 år
Återbetalningsdag 9 november 2015
Minsta teckningsbelopp

Trygg:10 000 kr

Chans110: 11 000 kr

Garant/Utgivare Nordea Bank Finland Abp

Aktieobligationen finns i två alternativ
  Trygg Chans110
Utgivningskurs 100% 110%
Deltagandegrad 80% 190%
Börskod/Rubrik i dagspress NBF ST42 3469A NBF SC42 3469B

Utveckling sedan starten

Hur den strukturerade produktens underliggande tillgång utvecklas påverkar hur mycket avkastning du får.

Utvecklingen var per : % baserat på senaste stängningskursen och värdet vid passerade mättidpunkter.


Marknadsvärde


Nordea reserverar sig för felskrivningar på denna och alla tillhörande sidor. De värden som publiceras i anslutning till utvecklingen på Nordeas strukturerade placeringar kan komma att ändras tills det att de är bekräftade vid placeringens förfall. Inga beslut om köp och/eller försäljning bör därför fattas enbart på grundval av dessa värden.