Nordea logotype

Utskriven av kunden 2012.02.12

Vad betyder ett olympiskt sparande för den svenska OS-satsningen?

Genom Olympiafonden är Nordea huvudsponsor till Sveriges Olympiska Kommitté (SOK), det betyder att Nordea hjälper våra olympier ekonomiskt med tränarstöd och träningsläger, vilket gör att de kan delta i viktiga internationella tävlingar inför OS.

Minst lika viktigt är det ekonomiska stöd som vi genom Olympiafonden kan ge de talanger som spirar inom de olika idrottsförbunden runt om i landet. Vi stöttar dem och deras tränare ekonomiskt, så att de ska ges samma möjligheter som de internationella konkurrenterna.

Olympiafonden är en av de viktigaste hörnpelarna i SOK:s ekonomiska satsningar på framgångar för svenska idrottare i de olympiska spelen. Fonden har sedan starten bidragit med över 100 miljoner kronor till idrotten.

Genom att spara i Olympiafonden hjälper du till att jämna vägen för svenska idrottsframgångar – i Vancouver 2010 likaväl som under många år framöver!

Stefan Lindeberg
Ordförande, Sveriges Olympiska Kommitté

  • Stefan Lindeberg
  • Ordförande,
    Sveriges Olympiska
    Kommitté