Aktieobligation Health Care
En aktieobligation ger både obligationens trygghet och aktiemarknadens chans till hög avkastning. Oavsett hur den valda aktiemarknaden utvecklas får du tillbaka det nominella beloppet på förfallodagen. Dessutom erhålls, vid en gynnsam utveckling på börsen, en avkastning som är kopplad till den valda aktiemarknaden. I likhet med en vanlig obligation så innebär en investering i denna strukturerade produkt en kreditrisk på obligationsutgivaren, i detta fall Nordea Bank Finland Abp ("Nordea").
Lånet gavs ut den 27 oktober 2008 och löper fram till den 27 oktober 2011. Avkastningen är kopplad till utvecklingen på Dow Jones STOXX 600 Health Care index som består av de 30 största och mest omsatta hälso- och bioteknikbolagen i Europa.
| Aktieobligationen finns i två alternativ |
| Trygg | Chans | |
| Utgivningskurs | 100% | 110% |
| Indextal | 0,70 (70%) | 1,30% (130%) |
| Rubrik i dagspress | NBF PBHT 3214A | NBF PBHC 3214B |
| VP-kod | 3214A | 3214B |
Startindex vid emissionstillfället = 336,68
Indexets utveckling är förändringen mellan startvärdet och slutvärdet för Dow Jones STOXX 600 Health Care index. Startvärdet fastställs på likviddagen den 27 oktober 2008. Slutkursen är ett genomsnitt av sju observationer som görs en gång i månaden under löptidens sista sju månader.
Vad är aktieobligationen värd?
Indexutveckling per %
(Baserat på aktuell indexnivå och indexnivåerna vid passerade mättillfällen.)
| Följande mätperioder har passerats: |
Aktuell indexnivå per
Nordea reserverar sig för felskrivningar på denna och alla tillhörande sidor. De värden som publiceras i anslutning till utvecklingen på Nordeas strukturerade produkter kan komma att ändras tills det att de är bekräftade vid produktens förfall. Inga beslut om köp och/eller försäljning bör därför fattas enbart på grundval av dessa värden.