Nordea logotype

Utskriven av kunden 2012.02.12

Låg boränta skapar möjligheter

2009-10-22Den för närvarande mycket låga boräntan ger tillfälle till att strukturera hela sin ekonomiska situation. Då lånekostnaderna är låga, kan man passa på att komma i ordning med såväl sparande som amortering. Då står man väl rustad när en räntehöjning kommer.

Amortera

Genom att amortera på sina lån minskar de totala skulderna och därmed på sikt även räntekostnaderna. Använd det överskott som uppstår på grund av de låga räntorna till att betala av på dina lån. Det kommer du att ha igen när räntorna stiger. Konsumtionslånen bör betalas av först!

Sparande

De flesta är numera medvetna om att ett sparande i aktier eller aktiefonder innebär att värdet på sparandet går upp och ned och följer börsernas svängningar. Det är mycket bra att vi lärt oss det! För att få ut mesta möjliga av denna typ av sparande bör man vara aktiv och hela tiden ta hem de vinster som uppstår. Tag hjälp av din bank!

Se också över storleken på hushållets buffert.  Höga utgifter för boende inklusive driftskostnader och övriga hushållsutgifter kräver en större buffert. Bufferten bör åtminstone vara en till två månadslöner. Här måste varje hushåll ha en realistisk syn på sitt eget behov. Finns det risk för att någon i hushållet skulle bli arbetslös vill jag råda till att prioritera buffertsparande före amortering.

Regelbundet sparande ger mest

Bygg upp ditt sparande genom regelbundna insättningar. Det bästa är att ha ett månadssparande. Du vänjer dig vid att dessa pengar inte är tillgängliga. Sätt gärna upp mål och kom ihåg när du nått ett, något att fira. För att få en riktigt bra sammansättning av sparandet, med flera olika delar för olika behov, kontakta din rådgivare och gör en placeringsplan. Enklare än du kan tro!

Sist men inte minst

Vi kan inte slå oss till ro med det nuvarande ränteläget. Räkna med högre ränta, kanske redan nästa år. Be din bank om hjälp att räkna på vad en räntehöjning skulle innebära för din ekonomi.

Nyttiga länkar

Spara och placera

Gör en hushållsbudgetÖppnas i nytt fönster

Boräntor

Ingela Gabrielsson
Privatekonom Nordea

 

Dela på Facebook | Dela på Twitter