Nordea logotype

Utskriven av kunden 2012.02.12

Fondbranschen under lupp i Uppdrag granskning

2008-01-30TV-programmet Uppdrag granskning synade den 30 januari fondbranschen. I programmet får branschen kritik för höga förvaltningskostnader och sin användning av jämförelseindex.

Vi tar vår uppgift att ge våra fondsparare en god avkastning över tiden på stort allvar. Därför vill vi här bemöta kritiken och ge vår syn på de uttalanden som framförts i programmet. 

Frågan om förvaltningskostnaden

Ur ett internationellt perspektiv är förvaltningskostnader i svenska fonder låga. Att spara 10 000 kronor exempelvis i en aktiefond kostar omkring 150 kronor per år. Förvaltningskostnaden tas ut för att täcka kostnader för bland annat förvaltning, administration, förvaring, rådgivning, distribution och information.  

Förvaltningskostnaden för en fond framgår av fondens faktablad och redovisas tydligt i kundens årsbesked. 

Frågan om jämförelseindex med eller utan utdelning

Nordea har fram till och med 2007 redovisat utvecklingen för en fond jämfört mot både det officiella jämförelseindexet – som av historiska skäl ofta saknar aktieutdelningar – och jämförelseindex som tar hänsyn till aktieutdelningar i hel- och halvårsrapporter.

Vi bytte i början av januari till jämförelseindex som inkluderar utdelning, vilket bland annat kommer att märkas i halvårsrapporten för 2008. Redan nu redovisar vi jämförelseindex som inkluderar utdelning i till exempel vår webbaserade marknadsinformation.

Vår förhoppning är att denna förändring gör att informationen bli lättare att tolka.   

Det förtjänar också att påpekas att två tredjedelar av Nordeas alla aktie- och blandfonder år 2007 slog sina jämförelseindex inklusive utdelning.

Avkastningen betyder mest 

Det finns många sätt att bedöma hur bra en fond är, men i slutändan handlar det trots allt om vilken avkastning fondspararen får i kronor och ören. Undersökningar visar också att det är just detta som betyder mest. 

Erik Feldt
vd Nordea Fonder