Nordea logotype

Utskriven av kunden 2012.02.11

Solsken över svenskarnas semesterplaner

2009-06-11Ett positivt synsätt präglar vår planerade semesterbudget i år. Vi tänker oss att öka vår semesterkassa med nio procent jämfört med förra året. Det visar Nordeas årliga semesterundersökning som genomförts av Synovate.

Ökat ekonomiskt förtroende

En avklingande ekonomisk oro bidrar till att vi vill satsa mer på sommarsemestern. Tre av fyra låter inte heller det ekonomiska läget i världen påverka semesterplanerna . Vi planerar att lägga i genomsnitt 14.000 kronor på vår semester per hushåll. Föregående år låg budgeten på 12.800 kronor. Stockholmarna ökar också sin budget och planerar för utgifter på 15.600 kronor, medan Västsverige ligger kvar på samma nivå som förra året. I Västsverige är man hittills hårdast drabbad av arbetslöshet.

Semestern finansieras i huvudsak med lönen och med sparade pengar. En fjärdedel ser skatteåterbäringen som ett viktigt tillskott till semesterkassan. De yngre semestrar i högre grad med hjälp av sparade pengar än de äldre.

Vi reser inte så långt ut i världen

Vi är fler som planerar att semestra i Sverige, men resandet i övriga Norden ökar också. De yngre i åldern 18-29 år kommer att semestra hemma i ännu högre grad. Sommarsemestern är fylld av traditioner och styr till viss del våra resplaner.

Norrmännen spenderar mest

I Norden är det norrmännen som har den största semesterbudgeten i år liksom förra året. Därefter kommer Danmark och Finland. Sverige kommer trots ökad budget på sista plats. Omräknat till euro ser man snabbt att den svenska valutan fortfarande är svag.

Så möter vi nya ekonomiska villkor

Jämfört med för ett halvår sedan planerar vi inte att göra några stora ekonomiska förändringar. Vi planerar inte att öka vårt sparande och vi kan också i större utsträckning tänka oss att använda vårt sparande. Men vi kan samtidigt tänka oss att skära ner på lyxkonsumtion. Vi är fortfarande försiktiga med våra pengar. Samtidigt är vi överlag mindre oroliga än för ett halvår sedan. Oron har bara ökat inom två områden, oro för arbetslöshet och för pensionen.

Nyttiga länkar

Läs hela undersökningen:
Sol över svenskarnas semesterplaner 2009PDF (pdf, 229 kB)
Interaktiv versionÖppnas i nytt fönster

Ingela Gabrielsson
Privatekonom Nordea