Om sparande
Hur du ska spara beror på din livssituation, under vilken tid du kan binda ditt sparande och vilken risk du är beredd att ta. En gyllene regel är dock att sprida riskerna för att kunna sova lugnt om natten.
Fundera på följande frågor:
Hur stort belopp kan du spara?
Mycket händer under livets gång och ekonomin varierar beroende på var i livet du befinner dig. Barnfamiljer kan säkert hålla med om att de hade bättre ekonomi innan barnen kom. Den dagen barnen flyger ut förbättras vanligen ekonomin igen. Det kan vara bra att ha i åtanke när du planerar över hushållets inkomster och utgifter. Det är det bästa sättet att få en överblick över hur stort belopp som kan avsättas till sparande. Gör en budget
Vad ska du spara till?
Grunden för allt sparande är att ha en reservkassa för att klara av oförutsedda utgifter som t ex när tvättmaskinen går sönder eller bilen behöver repareras. Hur stor den ska vara beror på hur du lever och bor. Bor du i villa behövs normalt en större reserv än om du bor i hyreslägenhet. Antalet familjemedlemmar påverkar också reservkassans storlek.
När du väl har en reservkassa kan du börja fundera på att målspara. Vi har alla olika mål i livet. Vissa sparar till kontantinsatsen på drömhuset, medan andra sparar för att kunna resa. Försök att anpassa sparandet efter just ditt mål. Om pengarna kan avvaras längre än fem år brukar det räknas till det långsiktiga sparandet.
Hur länge kan du avvara pengarna?
Hur länge du kan avvara sparpengarna är avgörande för vilken typ av sparande du ska välja. Historisk avkastning är inte någon garanti för framtida avkastning, men historiskt sett har aktier givit en bättre avkastning än räntebärande placeringar på lång sikt. Därför bör den långsiktige spararen ha en del aktier eller aktiefonder i sitt sparande.
Vilken risk är du beredd att ta?
När det gäller sparandet är det viktigt att sprida riskerna och inte lägga alla ägg i samma korg. Om du sparar på lång sikt har du möjlighet att ta större risker genom att till exempel spara i aktier eller aktiefonder. Hur stor den delen bör vara beror på hur riskbenägen du är.
För småspararen är det svårt att få en bra riskspridning vid köp av enskilda aktier. En enskild aktie kan bli värd väldigt mycket men kan också bli helt värdelös. Sparar du i en aktiefond får du genom andelarna i en aktieportfölj en automatisk riskspridning.
Att spara i en aktiefond är ett långsiktigt sparande med viss risk. På kort sikt kan det vara stora svängningar i värdet på andelarna och det finns inte någon garanti för att du får tillbaka hela det insatta kapitalet, men på lång sikt är chansen till värdetillväxt stor.
Historisk avkastning är inte någon garanti för framtida avkastning och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet. Det är dock ett historiskt faktum att ett aktieinslag i sparandet visar sig ge bättre avkastning än ett rent räntesparande.