Nordea logotype

Udskrevet af bruger 2012.05.23

Betalningar från konton i utlandet

Företag med konto hos utländsk bank kan disponera detta konto genom att skicka uppdrag via Nordea Axess. I uppdraget beordrar kunden betalning som belastar det utländska kontot. Vanligtvis kan företaget beordra hemtagning av likvid, lokala betalningar i aktuellt land och utlandsbetalningar. Det är den utländska kontoförande banken som avgör vilka betalningar som får beordras samt villkor och pris.

Ny betaltjänstlag påverkar avgiftstyperna

Ny betalningslag för EU- och EES*-området trädde i kraft 1 november 2009. Därmed begränsades möjligheten att fritt välja avgiftstyp i Request for Transfer (betalningar från ett konto i utlandet) för betalningar inom betalningsområdet. För uppdrag i EU/EES-valuta och för betalningar som inte ska växlas ska avgiftskoden "bankkostnad delas mellan uppdragsgivare och mottagare" användas. Inga andra val är tillåtna och uppdrag med felaktiga avgiftskoder kommer sannolikt att avvisas av den kontoförande banken. Ändringen gäller både enstaka uppdrag och filbetalningar.
 
Om mottagarregistret används, skapar Axess ett betalningsuppdrag utifrån de avgiftsuppgifter som finns lagrade i registret. Därför behöver uppgifterna i mottagarregistret ändras. För betalningar i EU/EES-valuta och för betalningar som inte växlas ska bankkostnader i mottagarregistret ändras från "betalas av uppdragsgivaren" till "delas mellan uppdragsgivare och mottagare".
 
Avgiftstypen avgifter betalas av uppdragsgivaren (OUR)” kan endast användas:

  • Om betalningen går till länder utanför EU/EES
  • Om betalarens valuta inte är en EU/EES-valuta
  • Om betalningen växlas (oavsett valuta)

* EES = EU-länderna samt Island, Lichtenstein och Norge

Bankers villkor

Här finns information om några bankers villkor. Ytterligare banker tillkommer fortlöpande. Se information om kodord nedan.

Danmark
Nordea Bank Danmark A/S

England
Nordea Bank Finland plc, London Branch

Finland
Nordea Bank Finland plc

Norge
Information om clearingnummer
Nordea Bank Norge ASA
Den Norske Bank
Sparebanken Nor

Tyskland
Nordea Bank Danmark, Frankfurt Branch

USA
Nordea Bank Finland, New York Branch

Kodord

Följande kodord är tillåtna inom SWIFT. Varje bank bestämmer vilka kodord som kunderna får använda, dvs kodorden kan bara användas om mottagande bank accepterar det.

  Kodord inom SWIFT  
 
CHQB = cheque
 
Begäran att mottagaren ska få betalningen via check
 
 
CORT = corp trade
 
Betalning av valuta- eller värdepappersaffär
 
 
INTC = intercompany payment
 
Koncernöverföring – överföring mellan konton som hör till samma koncern
 
 
NETS
 
Betalning ska utföras genom ett net settlement-system, om möjligt. Kan vanligtvis inte beordras av kund utan bestäms och används av bankerna.
 
 
RTGS = real time gross settlement
 
Används för stora finansiella betalningar, kan vanligtvis inte beordras av kund utan bestäms och används av bankerna
 
 
URGP = urgent payment
 
Expressbetalning
 
 
PHON = phone
 
Betalningen ska telefonaviseras mottagaren
 
 
OTHR = other
 
Övrigt – ska kombineras med kod som erhålls av den utländska banken