Nordea logotype

Utskriven av kunden 2012.02.12

Riksbanken - från krisåtgärder till att hantera lågkonjunkturen

2010-02-15 Som väntat lämnade Riksbanken reporäntan oförändrad på 0,25 procent. Däremot justerades räntebanan. I pressmeddelandet säger Riksbanken att det finns skäl att höja räntan tidigare än bedömningen i december.

I december var signalerna att första höjningen skulle ske hösten 2010. Orsaken till att Riksbanken nu ser behov av tidigare räntehöjningar är att konjunkturuppgången nu vilar på fastare mark. Tillväxten i omvärlden har också reviderats upp, inflationen är högre samtidigt som arbetsmarknaden inte blir lika svag.

Mot bakgrund av en stark inhemsk ekonomi har vår bedömning länge varit att Riksbanken ska höja räntan tidigare än hösten 2010. Riksbankens nya prognos ligger i linje med vår bedömning - dock anser vi att Riksbanken fortfarande är något för pessimistisk.

Bland annat räknar vi med starka utfall av arbetsmarknadsdata de kommande månaderna. Därför behåller vi vår syn att den första räntehöjningen kan komma redan i april, även om räntebanan snarare signalerar juli som första höjningstillfälle.

Riksbanken framhåller att kronutvecklingen och lönerörelsen kan påverka timingen för den första höjningen. Det är väl så tydligt som en centralbank kan vara inför en stor avtalsrörelse. Oro för en allt för het bostadsmarknad förefaller också ha spelat in, om än på marginalen.

Värt att notera är också att direktionen nu med stor övervikt är överens om penningpolitiken, ”5 mot 1” som Ingves uttryckte det på presskonferensen efter det penningpolitiska mötet. Att Svensson reserverade sig och återigen vill se nollränta spelar mindre roll då han allt mer framstår som en ensamvarg i direktionen.

Annika Winsth
Chefekonom, Nordea